5.0/5 rating 1 votes

"KÜÇÜK HAFLER BÜYÜK DÜŞLER" İZMİR 5.ULUSLARARASI ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ

Sayın Meslekdaşlarımız,

Tarihi Yarımada Güzel Sanatlar ve Kültür Derneği tarafından bu yıl beşincisini İzmir de düzenleyeceğimiz  Uluslararası Küçük Harfler Büyük Düşler Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Festivali başladığı günden bu yana  Çocuk ve Gençlik Tiyatroları alanında gerçekleştirilen en prestijli festival olma özelliğini taşıyor. Geride bıraktığımız geçmiş festivaller boyunca edindiğimiz tecrübelerle bir kat daha güçlenerek gerçekleştirceğimiz festivalde sokak gösterileri, atölyeler, dinletiler, paylaşım günleri ve panellerle hedefimiz Avrupa'nın önemli kentlerinden biri olan İzmir'de minik ve genç seyircilere unutulmaz anlar yaşatmak ve bunun yanı sıra farklı kültürlerden tiyatro gruplarının birbirlerinden beslenebilecekleri paylaşım ortamları yaratmak.

Festivalimizin bu yılki teması ise Barış. Dünyanın hiç susmayan savaş çığırtkanlarına inat tüm oyunlarımız barış için. Tüm Çocukların barış içinde yaşayacağı bir dünyanın biran önce sağlanabilmesi ümidiyle festival komitesi tarafından seçilen barış teması yolu sanattan hele tiyatrodan geçen herkesin dört elle sarılması gereken bir olgu şüphesiz. Festival komitesi olarak bizler savaşın düşüncesinden bile etkilenecek kadar duyarlı ve hassas olan çocuk ve gençlerin  ancak tiyatro yoluyla hayal dünyalarının temiz tutulabileceğini ve sağlıklı birer birey olabileceklerine inanıyoruz. Bunun farklı kültürlerin yan yana gelmesiyle çok daha anlamlı olacağına inancımız sonsuz. 

Tarihi Yarımada Güzel Sanatlar ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen ve yürütücülüğünü Dramatik Sahne Sanatları'nın üstlendiği festival  bağımsız bir festival olma özelliğine sahip. Festival komitesi önceki yıllardan edinilen deneyimle bu yıl biraz daha fazla seyirciye ulaşabilmek ve bu yolla festival bütçesini rahatlatabilmek için Festivale katılacak gruplar oyunlarını teknik anlamda donanımlı bir çok başka sahnede sergileme şansı bulacaklardır ancak her grup mutlaka herhangi bir teknik donanıma sahip olmayan kamuya açık alanlarda gerçekleştirebilecekleri bir gösteri ya da atölye çalışması için hazırlıklı olmalıdır. Festivale katılacak her grup festival programı kapsamında ülkelerinin kültürünü, yaşantısını ve geleneklerini aktarabileceği bir sunum gerçekleştirecektir. Bu sunumun biçimi tamamen grupların yaratıcılığına bağlı olup kültürler arası paylaşım açısından sunumun içerisinde yeralması önerilen etkinlikler şunlardır;

  • Ülkeye özgü çocuk oyunlarından birinin diğer katılımcılara öğretilmesi
  • Ülkeye özgü lezzetlerden bir ya da bir kaçının katılımcılara tattırılması
  • Ülkenin geleneksel tiyatro anlayışını yansıtan örneklerin sunulması/aktarılması
  • Ülkenin dünyaya mal olmuş sanatçılarından birinin tanıtımı
  • Varsa ülkeye özgü oyuncakların sunulması
  • Ülkenin kültürel yaşamını yansıtan ufak bir skeçin sunulması
  • Ülkedeki tiyatro olanaklarının ve özellikle çocuk tiyatrosu alanında yapılan çalışmaların aktarılması vs

Yukarıda bahsi geçen öneriler tamamen fikir edinilmesi açısından verilmiş olup her grup kendileri için ayrılacak iki saatlik sunumun konseptini dilediği gibi oluşturmakta özgürdür.

Eğer siz de Dramatik Sahne Sanatları'nın yürütücülüğü ve Türkiye'nin önde gelen TOBAV,OYÇED,Yarın Derneği, KETİB gibi tiyatro örgütlerinin de katkısıyla gerçekleştirilecek festivalin katılımcısı olmak isterseniz lütfen ekteki formu doldurup başvuruda bulunduğunuz oyuna ait DVD, fotoğraf ve broşürlerle birlikte  Tarihi Yarımada Güzel Sanatlar ve Kültür Derneği Genel merkezine gönderiniz. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu sizinle tekrar iletişime geçilecektir.

Gruplar festivale teknik personel dahil en fazla 10 kişiyle katılabilirler. Kalacak yer ve yiyecekler festival komitesi tarafından karşılanacaktır. Ulaşım her grubun kendi sorumluluğundadır.

30 Aralık 2016 son başvuru tarihidir.

İzmir'de  buluşmak dileğiyle...

Sevgiler...

15463

Tiyatrona-sahip-cik

mybilet

Oyun Fragmanları

Ayı Yogi

Ayı Yogi

Çin Akrobasi Grubu

Çin Akrobasi

Çin Akrobasi Grubu-2

Çin Akrobasi Grubu

Minik Kuş (Hırvatistan)

Minik Kuş

Matkap (Hollanda)

Matkap

Renkler (Hollanda)

Renkler-Hollanda

Imagination Stage (Polonya)

Imagination Stage

Prenses ve Fasulye (Polonya)

Prenses ve Fasulye

Rasim Aşın

Rasim Aşın

Boğaç Han

Boğaç Han

Goody-Tiyatro Kare

Goody

Midas'ın Altın Sevgisi

Midas'ın Altın Sevgisi

Beyaz Tay -Kocaeli BB

Beyaz Tay

Van Devlet Tiyatrosu

Van

Damlaların Dansı

DAMLALARIN DANSI

Merhaba Gölgem

Merhaba Gölgem
084397
BugünBugün130
DünDün96
Ziyaretci: 1